טיפול בדיכאון ובחרדה חברתית

הוא הגיע לפגישה הראשונה, ביישן, נבוך, טיפה צולע, התיישב ואמר שהוא בדיכאון.

מסתבר שעדי, הצעיר במשפחה של ארבעה ילדים בן 26 , נולד עם שיתוק מוחין קליל שפגע קלות ברגל ימין שלו. במשך השנים תפקד מצוין, למד, שירת בצבא כמתנדב ואף סיים תואר באוניברסיטה. אולם בכל השנים הללו חש בודד, מנותק, להרגשתו הצליעה שלו מורגשת ומודגשת ואף אחד לא רוצה חבר נכה…

הוריו המסורים לא ידעו את נפשם מצער כשהסתברה הנכות שלו. במשך כל השנים בהן גדל לא ממש אפשרו לו להתמודד עם בעיותיו, הם עטפו אותו באהבה ועשו בשבילו הכל… כתוצאה מכך הוא לימד את עצמו לחשוב שאיננו מסוגל להתמודד עם קשיי החיים, הוא בחר להסתגר בבית הוריו עם ספרים וטלוויזיה…

חרדה חברתית

כשסיים את לימודי התואר הראשון הייתה זו הפעם הראשונה בה נאלץ להתמודד עם החיים… היה עליו להחליט מה הוא עושה, איך ינהל את המשך חייו, ובעצם בפעם הראשונה בחייו ההורים לא ממש יכלו לעזור לו לקבל החלטות עצמאיות ובוגרות…כשהסתיימו הלימודים גברה גם הבדידות והוא מצא עצמו חרד, מדוכא ומסתגר.

במהלך העבודה המשותפת שלנו לא אפשרתי לעדי להתכנס לתוך המסכנות שלו וממש דרשתי ממנו לתפקד תוך הצבת מטרות לשינוי…לאחר מספר חודשים מצא עדי עבודה בתחום אותו אוהב. הדיכאון שחש התחלף בחרדות קשות לגבי המידה בה ירצו אותו בעבודה, האם הבוס יעיף אותו ומתי? עם מי יצליח להתחבר בעבודה? האם לבטא את עמדותיו בישיבות המחלקה? מה יהיה אם יטעה?

עדי בעצם נמצא בחרדה כל הזמן… הוא מרגיש חסר ערך, חושב שאינו מסוגל לתפקד טוב, רמת המתח בה הוא שרוי מאוד גבוהה מה שמוריד את יכולתו להתרכז בעבודתו הדורשת דיוק בפרטים הקטנים…

למדתי אותו טכניקות להרפיה, להפחתת חרדה ולחשיבה נכונה אודות עצמו..

לאט לאט, הצליח לשכנע את עצמו כי הוא אכן מסוגל להתמודד, עצם השיתוף במחשבות החרדה שלו ומתן המשוב מצדי ליכולותיו ולהצלחותיו בעבודה הביאו לכך ששרד את החודשים הראשונים בעבודתו.

יחד עם זאת חש בדידות מאוד גדולה והחליט שהגיע הזמן לעזוב את בית הוריו. הצהרת עצמאות זו מצדו והצלחתו למצוא לבד דירונת, הביאו אותו גם להיענות להזמנה של חגית לצאת איתו… עד מהרה התפתח סיפור אהבה ביניהם. הדרך לא הייתה קלה… גם בקשר הזוגי הנעים עם חגית שבכלל לא ראתה את הנכות שלו, סבל עדי מחרדות קשות: האם היא באמת רוצה אותי? איך יתכן שבחורה כל כך שווה תרצה לאהוב נכה כמוני? איך אסתדר איתה אם נעבור לגור יחד? האם ומתי היא תגלה שהגעתי בתול לקשר איתה? מה היא תחשוב על בחור בתול בן 28? איך אוכל לעמוד במחויבות של קשר?"

למרות הקשר הטוב והמספק ביניהם, חששותיו של עדי התגברו… חגית לחצה על מגורים משותפים ועדי נבהל אך עבר לגור איתה…חגית לחצה לאחר שכבר גרו ביחד על חתונה ועדי נבהל, השתהה המון עם הסכמתו להינשא אך לבסוף שלף טבעת . ההיריון הראשון שגם אודותיו התלבט קשות: "אני בעצמי ילד, איך אוכל לגדל ילד?" הגיע מהר מאוד ועדי הפך אבא לרון….

היציאה מהדיכאון ושיכוך החרדות

עם ההורות שבה התגלה אבא מדהים, נרגע עדי… סוף סוף הצליח למצוא את הכוחות שלו…החרדות שלו פחתו…

במבט לאחור לא חש עדי שהשתנה, האבהות הייתה טבעית עבורו והוא התקשה לזכור איך התקשה לתפקד בעבר.. איך פחד מהצל של עצמו ולא האמין ביכולותיו…חווייתו הפנימית את עצמו לא השתנתה בהרבה אולם תפקודיו השתנו לבלי הכר…מבחור רווק ובודד מובטל ומתוסכל הוא הפך לאבא שמח, בן זוג אוהב עובד מפרנס ומבסוט….

ברטרוספקטיבה ומתוך תהליך השינוי שאנשים עוברים קשה לראות לפעמים את השינוי המושג. כל שינוי בהתנהגות מתאפשר רק לאחר תהליך של שינוי החשיבה אודות עצמך…בתהליך הטיפולי אנחנו עובדים על איתור החשיבה שמביאה לאי תפקוד רצוי, שינוי החשיבה הפנימית (קשה להשגה אך אפשרי…) ואז מגיע השינוי בחשיבה, בתפיסה העצמית ובהרגשה הפנימית מה שמאפשר גם שינוי בהתנהגות..

אין ספק שהבנתו של עדי כי עליו לשנס מותניו ולהתגייס כדי לאפשר לעצמו חיים מאושרים הוביל אותו ליצירת השינוי המשמעותי בחייו…אני מהמרת כי ללא טיפול מתאים היה עדי מצליח להשיג שינוי זה עוד המון זמן, אם בכלל….