טיפול זוגי והדרכה

 חיים זוגיים טובים מחייבים השקעה רבה.

אנחנו לומדים איך לחיות בזוגיות מהורינו. מודל הזוגיות שהם בנו מונחל גם לנו. דרך התצפית שלנו בזוגיות שהורינו יצרו אנחנו מקבלים החלטות כיצד ננהל וננהג בזוגיות שאנחנו נייצר.

החיבור הזוגי מצריך חיבור והתאמה של שני מודלים לזוגיות: המודל שהיא הביאה מהבית בו גדלה והמודל שהוא הביא מהבית שבו הוא גדל.

בניית  זוגיות טובה ממש אינה מובנת מאליה. החיים בכלל והחיים הזוגיים בפרט מזמנים אתגרים רבים. סוד הקסם המאפשר לעניות דעתי זוגיות טובה היא התקשורת הפתוחה והטובה שמשכיל הזוג לייצר.

תקשורת טובה אין פירושה הסכמה . הרבה בני זוג טועים וחושבים שהקשבה לבן הזוג פירושה הסכמה איתו. לא חייבים להסכים, חייבים באמת להקשיב!

 בטיפול הזוגי לומדים להקשיב אחד לשני, לומדים לנהל קונפליקטים זוגיים, לומדים לפתוח אפיקי תקשורת בינאישית, לומדים לשחרר כעסים המרחיקים את בני הזוג אחד מהשני, מגבשים כללי התנהגות רצויים להשגת גישור על פערים בין התפיסות הזוגיות השונות, לומדים לכבד את דעות האחר, לומדים על המניעים להתנהגות כזו או אחרת של כל אחד מבני הזוג וכך:

ניתן לבנות חיים זוגיים מהנים ומספקים עבורכם, ולספק מודל לזוגיות טובה לדורות הבאים.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי- CBT

"הכל בראש"-המחשבה שלנו משפיעה על התנהלותנו בעולם. המחשבה שלנו אודות המתרחש בעולמנו קובעת את איכות חיינו. לעתים, תפיסותינו את עולמנו מושפעות מגורמים לא רלוונטים ואז נוצרים עיוותים בחשיבתנו ואילו משפיעים על תחושותינו ועל ההתנהגויות שלנו.

למעשה, איכות חיינו מוגדרת לפי הדרך שבה אנחנו תופסים את העולם.

בטיפול קוגניטיבי התנהגותי אנחנו לומדים לחשוב נכון, לומדים להפריד בין המחשבה שבראש לבין ההתנהלות במציאות, משפרים את היכולת להיות במודעות, לחיות את ההווה ולשלוט בחשיבה.

תוך תרגול מתמיד ניתן גם ללמוד לשנות סכמות חשיבה בלתי יעילות ואז להשיג שינויים בהתנהגות ובהרגשה הכללית.

כל אלו תורמים להשגת איכות חיים משופרת ומספקת.

הדרכה

עבודה טיפולית מייצרת עומס רגשי רב על המטפל. מוטלת עליו אחריות כבדה למתן טיפול הולם למגוון רב של בעיות, הוא חשוף למתחים, דכאונות, יאוש, פחד שמביא איתו המטופל לחדר הטיפול.

גם צבירה של ידע מקצועי רב ונסיון מגוון אינם באים במקום התיעצות ושיתוף עם אנשי מקצוע אחרים, וכאן נכנס המושג של הדרכה לתמונה.

תפקידי ההדרכה הם:

*לאפשר למטפל להתוות את הדרך הטיפולית הטובה ביותר עבור המטופל

*לאפשר למטפל לחלוק את האחריות הגדולה של העבודה המקצועית

*לבחון חלופות נוספות לטיפול המוצע תוך הרחבה של ההתבוננות על המטופל והקשיים שהוא מביא לחדר

*לאפשר למטפל לנטרל את הגורמים באישיותו ובתפיסת עולמו אשר משפיעים על הדרך בה הוא בוחר לנהל את הטיפול

 הדרכה טובה מאפשרת למטפל לגדול ולצמוח מבחינה אישית ומקצועית, מאפשרת למטפל ראיה רחבה יותר של קשיי המטופל שלו ובעיקר מביאה למתן טיפול הולם וטוב יותר למטופל.