מעגלי פרידה

המון סוכריות טופי צבעוניות נראו בחדרי ההדרכה הקבוצתיים שלי בשבועיים האחרונים…סוף שנת לימודים אקדמית מביאה לסיכומים ופרידות מהקבוצות.

במהלך שנת ההדרכה נרקמים קשרים עדינים ונטווים חוטי קשר ותמיכה בין משתתפי הקבוצות. אנשים חווים חוויות משמעותיות דרך השיתוף שאותו הם מביאים לחדר ההדרכה. מתקיימת למידה משמעותית מתוך הקשבה פעילה האחד לשני ומתוך המשובים והתובנות שעולות בחדר.

אז לפגישה האחרונה מביאים סוכריות בהמון צבעים..הסוכריות מונחות בסלסלה יפה. כל אחד מהמשתתפים מתבקש לקחת סוכריה ,לתת אותה למשתתף אחר ולהגיד לו מה למד ממנו במהלך השנה..וכך כל אחד נותן סוכריה לכל אחד מהמשתתפים.

מה למדתי ממך?

"למדתי ממך להיות אמיץ ולהגיד למטופל בדיוק מה אני חושב על ההתנהלות שלו.."

"למדתי  שאני יכולה להתמודד עם חבר בקבוצה המתנגד לסמכותי ומביע אי שביעות רצון מהתנהלות הקבוצה.."

"איפשרת לי לראות את היכולת שלי ללמוד גם מהמדריכה המעצבנת שלא מצליחה לתת מענה לצרכים שלי…"

"בעקבות ההא(ע)רה שלך שמתי לב ליכולת שלי ממש לתת לקשישה את כל ההקשבה לה היא זקוקה ובעצם למדתי שזה מה שהיא צריכה ממני…"

"תודה על כך ששיתפת אותי בסיפור האונס של אחותך, למדתי המון על היכולת של אנשים להעזר מטיפול"

ההתרגשות בחדר רבה, אנשים מרוויחים המון מודעות לגבי הדרך בה הם משפיעים על אחרים ומושפעים מהם.

הטכניקה המוצעת טובה מאוד גם לסיומי קבוצות או סדנאות עם אוכלוסיות מגוונות.  ניתן להחליף את הסוכריות בורדים או בכתיבה על פתקים המועברים לכל אחד מהמשתתפים.

סיום סדנת זוגות של נפגעי טרור

זכורה לי היטב אותה אשה קשישה וצנומה, אשה שלא הוציאה הגה בסדנה כולה, שבסיום סדנת זוגות של נפגעי טרור קמה , לקחה המוני ורדים מדלי הורדים שעמד במרכז החדר, נעמדה מול כל אחד שבמעגל, נעצה בו מבט מלא תודה וחמלה והושיטה לו ורד. אף עין בחדר לא נותרה יבשה .

חבורה של טייסי קרב ישבה בחדר בסיום סדנת הכנה לקליטת מטוס קרב חדש, במרכז הונחו ורדים אדומים ענקיים, והם שכה מתקשים לבטא רגש, לא הססו, בצורה מדויקת לקחו כל אחד בתורו ורדים וחלקו אותם אחד לשני תוך הבעת התפעלות ורגישות לכל מה שקיבלו אחד מהשני…

והקצינים בסיום הכשרה של שבועיים שעסקה בגילוי הכוחות שלהם ויישומי השימוש בכוחות הנפשיים שגילו בתוכם לטובת ניהול ופיקוד על אנשיהם, ישבו ורשמו פתקי "צידה לדרך" לכל אחד מחבריהם שבחדר. מסתבר שכל אדם מסוגל לאתר את היתרונות והמיוחדות של כל אדם, כאשר ניתנת הזדמנות מתאימה לאנשים הם יכולים לאסוף משובים מהממים אודות התנהלותם בעולם.

בסיום הסדנה טמן כל קצין את הפתקים שקיבל מחבריו עמוק בתוך כיסי חולצתו, הם ציינו בבטחון מלא כי יקפידו לקרוא שוב ושוב את מה שחבריהם אמרו להם.

מזמינה אתכם לנסות את התרגיל עם קבוצות, משפחותיכם, חבריכם. ספרו איך התרגיל עובד בשבילכם.