פוביה מטיסה

 הטיול המיוחל לסין הוזמן. נקבעו המועדים, הוזמנו הטיסות והמלונות, נקבע מסלול אטרקטיבי במיוחד.

איזה יופי!!

ככל שהתקרב מועד הטיסה חשה איה במתח מוגבר. היא התקשתה לישון בלילות, תיאבונה פחת, לעתים קרובות מצאה את עצמה חשה בדופק המואץ שלה, היא תפסה את עצמה מזיעה יותר מהרגיל, הבטן כאבה לה והיא חשה כי שמחת החיים שלה הולכת ומתפוגגת.

איך זה יכול להיות? איה שאלה את עצמה . היא לא הצליחה להבין איך מצבה הפיזי מגיע ועומד לחבל בהגשמת חלום חייה- הנסיעה לסין!!

משום רגישותה הרבה, איה שמה לב שהתופעות הנ"ל מופיעות בעיקר כאשר היא חושבת על הטיסה הקרבה לסין.

פתאום הכה בה הזכרון של הטיסה ההיא בשנת 81' לארה"ב. אז טסה לבדה לפגוש את אהובה בניו יורק. כ-6 שעות לאחר ההמראה דיווח הקברניט כי פרצה שרפה באחד מארבעת מנועי המטוס. הדיילות החלו בהכנת הנוסעים לנחיתת חירום בים תוך הסבר על מילוט לסירות ההצלה והדרך הנכונה לחגור את חגורות ההצלה.

האדם שישב לידה בטיסה זו לא הבין אנגלית ואיה נתבקשה לתרגם לו את כל הנאמר- מה שהגביר את הלחץ שלה.

בסופו של דבר נחתו בשלום בניו פאונלנד(קנדה) והמטוס הוחלף. באיחור של 7 שעות נפגשה איה עם אהובה בתפוח הגדול.

איה חשבה לדחות ואולי אף לבטל את הטיול לסין. היא הבינה שמשהו לא בסדר אצלה אך לא יכלה להגדיר מה זה. חברתה הטובה שני שכנעה אותה שלפני ביטול הטיול כדאי שתפנה לקבלת עזרה מקצועית.

כך הגיעה איה אלי כחודשיים לפני מועד הטיסה לסין.

בעייתה הוגדרה כפוביה מטיסה והיא למדה כי כ10% מהטסים חווים חרדה מטיסות. הטיפול שהוכח במחקרים כיעיל ביותר לבעיה כזו הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי.

לימדתי את איה להרפות וארגז הכלים האישי שלה התמלא בטכניקות שונות להתמודדות עם חרדתה מטיסה, עיוותי החשיבה שלה אודות בטיחות טיסות שהתקבעו בזמן נחיתת החירום אותה חוותה טופלו ותוקנו.

והסוף?

הסוף טוב. עם שליטה טובה בחשיבה שלה וטיפול הולם הצליחה איה להתגבר על חרדת הטיסה שלה. כשחזרה מסין ספרה שבילתה שם נפלא….