שימוש בתרופות כן או לא?

את רינה פגשתי בהיותה חברה בקבוצה אותה הנחיתי. הקבוצה היוותה קבוצת תמיכה לנשים שבני זוגן נפגעו משטף דם במוח, למרות שמצבו של חיים , בן זוגה של רינה היה לכאורה טוב יותר מאשר מצבם הרפואי של בני זוגן של שאר חברות הקבוצה, חוותה רינה שבר גדול עם מחלתו של בעלה. מאדם פעיל, מפרנס, חד לשון ,אינטליגנטי, אב מסור ובעל שכייף להיות במחיצתן, הפך חיים בעקבות מחלתו לאדם מריר ועצבני, הוא לא חזר לעבודה, ולמד לנהל לעצמו סדר יום מצומצם. המסירות הרבה שבה טיפלה בו לאורך חודשים ארוכים נתנה לה תעסוקה ומשמעות. לאחר שלמד לתפקד  בכוחות עצמו היה על רינה ללמוד להסתגל למצב החדש. הרבה מהתפקידים שלו בחיים המשותפים עברו אליה: הטיפול בכספים ובבנקים, ההתמודדות עם קשיי הבנות שלהן, היא היחידה המקבלת את ההחלטות במשפחה , היא דואגת לו לתעסוקה, ובעיקר היא מרגישה בודדה כי אין לה עם מי לחלוק את נטל ההתמודדות היומיומי.

כתוצאה מכל המצב הזה ועומס המטלות הפיזי והרגשי שמוטל עליה, החלה רינה לסבול מרעידות בגוף, קשיי שינה, יובש בפה,עליה בערכי לחץ הדם, חוסר שקט. רופא המשפחה אליו  פנתה המליץ לה לפנות לטיפול CBT וגם רשם לה תרופות הרגעה.

רינה פנתה לטיפולי כי לא רצתה לקחת את תרופות ההרגעה. אבחונה כסובלת מהפרעת חרדה אפשר לי לתת לה כלים להתמודדות ומצבה הפיזי הוטב.

לימים, לאחר שבנה בכורה נקלע לקשיים אישיים משמעותיים הגיבה רינה בהחרפת תסמיני החרדה שלה, ואז המלצתי לה בכל זאת לנסות את הטיפול התרופתי. בכל פעם שבו המטופל "נתקע" ולא מצליח להתקדם בטיפול אני ממליצה לנסות גם התערבות פרמקולוגית.  הטיפול התרופתי לפעמים עוזר להתגבר על החרדה ולשחרר חסמי חשיבה במוח. הטיפול התרופתי מרגיע אך אינו יכול לבוא במקום עבודה פסיכולוגית. ההתערבות התרופתית עזרה לרינה ליישם בצורה אפקטיבית יותר את הכלים שקיבלה בטיפול הCBT,חלה הטבה משמעותית במצבה, רינה הרגישה הרבה יותר טוב, שלטה הרבה יותר טוב במשימות חייה והחליטה לעזוב את הטיפול.

המחקר לימד אותנו כי הטיפול היעיל ביותר הוא שילוב של טיפול תרופתי ופסיכותרפויטי,התרופה לא פותרת בעיות, התרופה עוזרת לאדם להתמודד עם בעיותיו בליווי טיפול מתאים, במחקר עדכני ישנן ראיות לכוחה של הגישה הקוגניטיבית התנהגותית לעזור , ללא התערבות תרופתית, גם לאנשים שסובלים מסכיזופרניה… אז מה נכון?

לעניות דעתי, כל מה שעוזר לאנשים ומקל על סבלם הוא טוב, כל אדם צריך לנסות ולראות מה מתאים לו, אין המלצה גורפת לסוג טיפול אחד שמתאים לכולם. כל מה שעוזר, מבורך!

י